CODEON NA allegro 1

0
 x 
Pusty koszyk

Na czym można drukować etykiety?

Przyjrzyjmy się, czym jest „urządzenie do drukowania etykiet”. Możliwość „drukowania etykiet” najczęściej odnosi się do nanoszenia informacji na etykiety samoprzylepne zwinięte w rolki. Na takich etykietach można drukować na specjalnie zaprojektowanych drukarkach etykiet, które ze względu na technologię druku dzielą się na drukarki termiczne i termotransferowe. W przypadku druku termotransferowego potrzebny jest inny materiał eksploatacyjny, taki jak taśma barwiąca (ribbon).

printer etiketok godex dt2x termo

Czy można drukować etykiety na zwykłej drukarce, na drukarce atramentowej?

Tak, ale faktem jest, że nawet jeśli użyjesz papieru samoprzylepnego w arkuszach A4 z perforacją do drukowania na zwykłej drukarce, nawet jeśli szybkość nie jest dla Ciebie istotna i możesz poświęcić czas na oddzielanie każdej etykiety - będziesz miał duże resztki papieru , tak i trudno wybrać rozmiar perforacji. O ile samoprzylepne naklejki można łatwo znaleźć w odpowiednim rozmiarze, to między etykietami jest przerwa i bardzo łatwo je odkleić. Lepiej drukować na specjalistycznych drukarkach etykiet.

Jak i na jakiej drukarce lepiej wydrukować kod kreskowy? Jakiego typu drukarki kodów kreskowych potrzebujesz?

Oczywiście drukowanie kodów kreskowych, podobnie jak wszelkich innych informacji, można wykonać na dowolnej drukarce. Ale do użytku przemysłowego lepiej zrobić to na specjalistycznej drukarce etykiet. Ten rodzaj sprzętu zapewnia większy komfort, większą szybkość, mniej odpadów i umożliwia drukowanie wszelkiego rodzaju etykiet do różnych zastosowań.

Co to są drukarki etykiet?

Drukarki etykiet to specjalistyczne drukarki przeznaczone do szybkiego i łatwego drukowania dowolnego tekstu, kodu kreskowego, obrazu lub zmiennych danych na etykietach samoprzylepnych. Drukarki do etykiet są inaczej nazywane drukarkami kodów kreskowych, ponieważ są specjalnie zaprojektowane do bardzo łatwego drukowania kodów kreskowych z wysoką jakością, która nie prowadzi do późniejszych problemów z odczytem. Ponadto takie drukarki są również nazywane drukarkami do cenówek, drukarkami naklejek, drukarkami do etykiet samoprzylepnych, drukarkami do metek.

Jaka drukarka do etykiet samoprzylepnych?

Wyróżniamy dwie główne grupy drukarek etykiet według technologii druku: bezpośrednie termiczne (Direct Thermal, DT) i termotransferowe (ThermoTransfer, TT).

Bezpośredni druk termiczny DT wykorzystuje etykiety termoczułe, przy kontakcie z rozgrzanymi obszarami głowicy termicznej drukarki etykiety pozostają czarne. Papier termiczny jest wrażliwy na ciepło i światło słoneczne, dlatego jest zalecany do etykietowania produktów przechowywanych w pomieszczeniach. Trwałość etykiet termicznych do wnętrz wynosi około 6 miesięcy.

Druk termotransferowy: stosowany jest dodatkowy materiał eksploatacyjny - taśma termotransferowa (ribbon), która jest przeciągana pomiędzy głowicą termiczną a etykietą. Drukarki termotransferowe są bardzo skuteczne w produkcji mocnych i trwałych etykiet.

Jak działa drukarka etykiet (drukarka termiczna)?

Głównym elementem decydującym o sposobie drukowania drukarki kodów kreskowych jest głowica termiczna. Drukarki termiczne, podobno jak faksy, wypalają informacje na termoczułej warstwie etykiety za pomocą głowicy termicznej. Drukarki termotransferowe z głowicą termiczną działają na taśmę barwiącą (podobnie jak kalka nawinięta na rolki). Ciepło generowane przez głowicę termiczną powoduje przeniesienie atramentu z taśmy na etykietę. Nawiasem mówiąc, takie drukarki mogą również drukować na etykietach termicznych.

Jaka jest różnica między drukarką termotransferową a drukarką termiczną?

Różnica polega na tym, że drukarki termiczne mogą drukować tylko na etykietach termoczułych, podczas gdy drukarki termotransferowe mogą zamiast tego drukować na dowolnej etykiecie, w tym na wszelkiego rodzaju etykietach nietermicznych, przy użyciu taśmy termotransferowej.

Co to jest taśma termotransferowa? Jaka taśma?

Taśma jest niezbędnym materiałem eksploatacyjnym do drukowania na etykietach nietermicznych. Drukarka przenosi atrament z taśmy na etykietę, podgrzewając głowicę termiczną. Trwałość i jakość druku będą zależeć od jakości użytych materiałów eksploatacyjnych. W zależności od powierzchni, na którą zostanie nałożona etykieta i oczekiwanej żywotności, może być konieczne rozważenie rodzaju kleju. Taśma termotransferowa podzielona jest na 3 główne typy. Wax (wosk) jest optymalny do produkcji etykiet papierowych do krótkotrwałego użytku. Resin (żywica) do drukowania obrazów na tekstyliach i polimerach, do dłuższego użytkowania. Wax/Resin (żywica i wosk) do zadruku na wszystkich typach etykiet, charakteryzująca się wysoką odpornością na ścieranie.

Drukarka przenośna, biurkowa czy przemysłowa?

Istnieją drukarki przenośne, biurkowe i przemysłowe, ale należy wziąć pod uwagę potrzeby każdej firmy czy biznesu, takie jak maksymalne obciążenie dzienne, szerokość i długość drukowanej etykiety, maksymalna średnica rolki również zależy od rodzaju.

Przenośne drukarki etykiet to bardzo małe mobilne drukarki, które umożliwiają drukowanie etykiet w podróży. Zazwyczaj umieszcza się je na pasku użytkownika.

Biurkowe drukarki etykiet są wszechstronne i kompaktowe, przeznaczone do małych pomieszczeń, takich jak biura i sklepy, a także do małych i średnich nakładów. Szybkość drukowania jest ograniczona. Pojemność (maksymalna średnica) taśmy barwiącej i rolek etykiet jest niska.

Przemysłowe drukarki etykiet są bardzo niezawodne i zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach i są przeznaczone do drukowania dużych nakładów. Szybkość druku jest duża, przy zachowaniu bardzo dobrej jakości druku (przy prawidłowym użytkowaniu drukarki, czyszczeniu głowicy drukującej). Pojemność (maksymalna średnica) rolek taśmy i etykiet jest duża.

Jakiej rozdzielczości wydruku potrzebuję?

Drukarka o rozdzielczości 203 dpi wystarczy do wydrukowania zwykłych rozmiarów kodów kreskowych i tekstów. Drukarki o rozdzielczości 300 dpi i 600 dpi są potrzebne do drukowania małych kodów kreskowych, kodów kreskowych 2D z dużą ilością informacji, logo czy grafiki w dobrej rozdzielczości. Drukarki o rozdzielczości 203 dpi również mogą je drukować, ale jakość wydruku będzie niższa. Niektóre drukarki etykiet Zebra, a także Godex, umożliwiają późniejszą wymianę głowicy drukującej, ale należy pamiętać, że cena głowicy termicznej może sięgać nawet 30-40% kosztu samej drukarki.

Jakie rozmiary etykiet mogę wydrukować?

Pomiar szerokości etykiety będzie zależał głównie od szerokości głowicy drukującej. Szerokość etykiety, której będziemy używać, jest bardzo ważna, ponieważ drukarki dzielą się na 3 duże grupy:

Drukarki o szerokości druku 102 mm (4 cale) i maksymalnej obsłudze papieru 110 mm

Drukarki o szerokości druku 152 mm (6 cali) i maksymalnej szerokości podłoża 160 mm

Drukarki o szerokości druku 203 mm (8 cali) i maksymalnej szerokości podłoża 210 mm

Maksymalna wysokość etykiety będzie zależeć od modelu drukarki, ale we wszystkich drukarkach długość druku jest znacznie większa niż szerokość druku.

Sieciowa drukarka etykiet - co to jest i czy jest mi potrzebna?

Wybierając drukarkę do drukowania kodów kreskowych, zwróć uwagę na interfejsy, w jakie drukarka jest wyposażona. Sieć odnosi się do drukarki wyposażonej w interfejs Ethernet. Sieciowa drukarka etykiet jest potrzebna, jeśli chcesz wysyłać zadania drukowania do jednej drukarki z kilku urządzeń sterujących (komputery, terminale dotykowe POS, laptopy). A także, jeśli drukarka znajduje się w pewnej odległości od jednostki głównej. W innych sytuacjach odpowiednia jest drukarka do bezpośredniego podłączenia - USB, RS-232, LPT. Niektóre zadania wymagają drukarki etykiet Bluetooth lub WiFi. Drukarka etykiet Wi-Fi może być czasem może być używana jako biurkowa, ale najczęściej drukarki przenośne to Bluetooth lub WiFi. Bezprzewodowa drukarka etykiet stosowana jest w warunkach oddalenia od urządzenia sterującego. Podczas przesyłania danych przez Bluetooth używana jest drukarka do terminala mobilnego, do łączenia się ze smartfonem, tabletem.

Jakie dodatkowe opcje ma drukarka etykiet?

• Wewnętrzne i zewnętrzne nawijaki (odwijaki) etykiet, separatory etykiet, obcinacz etykiet, dyspenser do etykiet samoprzylepnych

• Pistolety do etykiet i aplikatory do etykiet

Czy mogę drukować z dowolnego programu?

Drukarka korzysta ze sterownika Windows i może drukować z dowolnego programu, tak jak konwencjonalna drukarka atramentowa lub laserowa. Jednak najwygodniej jest użyć specjalnego oprogramowania do projektowania etykiet, aby zaprojektować wygląd etykiety. Przeczytaj artykuł o darmowym i płatnym oprogramowaniu do projektowania etykiet oraz o tym, czym się różnią. Na przykład oprogramowanie GOLABEL jest dostarczane bezpłatnie z drukarkami etykiet Godex.

Czy mogę wydrukować dowolny kod kreskowy?

Wszystkie kody kreskowe 1D liniowe i 2D (w tym QR) można drukować na dowolnej drukarce etykiet.

Jakie cechy należy wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki w skrócie:

• Technologia druku. bezpośredni termiczny (Direct termiczny, DT) i termotransferowy (ThermoTransfer, TT)

• Typ drukarki. Drukarka przenośna, biurkowa lub przemysłowa

• Liczba wydruków. Maksymalna liczba etykiet, ilość wydruków dziennie

• Szerokość druku. 102mm (4"), 152mm (6"), 203mm (8")

• Rozdzielczość druku. 203 dpi, 300 dpi lub 600 dpi i prędkość drukowania

• Interfejs połączenia. USB, RS-232, LPT, Ethernet, Bluetooth, WiFi

Wybór drukarki etykiet odpowiadającej naszym potrzebom ma ogromne znaczenie, dlatego staramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które pojawiają się przed zakupem tutaj.