CODEON NA allegro 1

0
 x 
Pusty koszyk

Co to jest szuflada kasowa?

Najpierw odpowiedzmy na pytanie „Co to jest szuflada kasowa”. Szuflada kasowa to specjalnie zaprojektowany sejf ułatwiający przechowywanie i sortowanie gotówki w punkcie sprzedaży. Może być metalowa, wykonana ze stali lub nie stali (mocny plastik), a nawet stalowa skrzynka na pieniądze zwykle ma plastikowe wnętrze.

Kiedy należy kupić pionową, a kiedy poziomą szufladę kasową?

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, decydując się na zakup szuflady na pieniądze, jest rodzaj obudowy lub format. Dla różnych placówek i kas opracowano poziome (otwierane do siebie, do przodu) i pionowe (otwierane do góry) boksy do przechowywania pieniędzy. Najczęściej wybór kształtu skrzynki zależy od designu punktu sprzedaży. W dużych supermarketach i hipermarketach boks kasowy jest zorganizowany w taki sposób, aby jak najszybciej obsłużyć klientów poprzez szybkie przemieszczanie towaru towar w obszarze skanera kodów kreskowych. Przy takiej organizacji szuflada kasowa i stacjonarny skaner kodów są wbudowane w powierzchnię lady kasowej, komputer POS jest umieszczony pod ladą, a monitor POS i czasami programowalna klawiatura są umieszczone na stojaku przy ladzie. Kasjer pracuje blisko lady, a otwierana pionowo szuflada nie uderza w kasjera po otwarciu. Wszystkie pozostałe urządzenia POS (drukarka fiskalna, dodatkowe wagi handlowe, drukarka paragonów POS) są umieszczone z boku na dodatkowym stoliku. Operator w tym przypadku znajduje się twarzą do kupującego i nie traci czasu na zwracanie się do systemu POS.

Jeśli miejsce pracy kasjera w sklepie, sklepie spożywczym, kawiarni, aptece jest niewielkie i musisz umieścić wszystkie peryferia POS na niewielkiej przestrzeni, to warto kupić poziomą szufladę kasową, umieścić ją trochę w pewnej odległości od krawędzi stołu i zainstalować mini-PC na sejfie i mały monitor POS, All-in-one POS, terminal POS, tester banknotów, ręczny czytnik kodów kreskowych.

Jakie są popularne rozmiary szuflad kasowych?

Oprócz kształtu warto zwrócić uwagę na wymiary szuflady na pieniądze. Szuflady kasowe pionowe prawie wszystkich producentów mają takie same wymiary. Ale poziome szuflady kasowe można warunkowo podzielić na duże (szerokość około 41 cm), średnie (szerokość około 33 cm) i wąskie (szerokość około 24 cm).

Na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wewnętrzne elementy szuflady kasowej?

Jeśli chodzi o wypełnienie wewnętrzne - w szufladzie znajduje się wkład z przegródkami na monety (z przodu) oraz na banknoty (w głąb). W niektórych modelach wkład lub tylko przód (pojemnik na monety) może być zdejmowany. Liczba przegródek na monety i banknoty może być różna. Wkład na pieniądze jest zwykle wykonany z tworzywa ABS, szerokość przegród można indywidualnie regulować według potrzeb. Banknoty są ściskane za pomocą uchwytów dociskowych przez metalowe sprężyny. Liczy się jakość uchwytów i sprężyn.

Wiele szuflad posiada ukrytą przegródkę na dokumenty A5 (czeki, karty kredytowe itp.). Na przednim panelu części wysuwanej czasami znajduje się szczelina do wkładania banknotów i dokumentów, ale niekoniecznie.

Którą szufladę kasową wybrać, aby ręcznie otworzyć kasę?

Decydując się na zakup szuflady kasowej warto zwrócić uwagę na rodzaj mechanizmu blokującego. Jeśli zamek jest 2-pozycyjny, to szuflada jest przeznaczona do współpracy z urządzeniem sterującym - drukarką (zwykła drukarka paragonów lub drukarka fiskalna) lub systemem POS (All-in-one POS lub jednostka systemowa POS z monitorem dotykowym POS) a zamek ma tylko 2 pozycje (zamykanie i otwieranie impulsem z jednostki głównej). Impuls jest wysyłany do elementu szuflady kasowej - elektromagnesu. Otwarcie ręczne wymuszone jest możliwe tylko za pomocą dźwigni awaryjnego otwierania znajdującej się na dnie szuflady. Właśnie bez zrozumienia rodzaju mechanizmu blokującego i zakupu szuflady na pieniądze z zamkiem 2-pozycyjnym następnie klienci wyszukują w Internecie „Co zrobić, jeśli kasa się nie otwiera?”.

Szuflada z zamkiem 3-pozycyjnym posiada zamek na trzy pozycje klucza - zamykanie i otwieranie na polecenie / impuls z urządzenia sterującego (drukarka paragonów, drukarka fiskalna), otwieranie ręczne. Oznacza to, że jeśli szuflada kasowa jest wyposażona w zamek trójpozycyjny, to umożliwia otwarcie jej zarówno na polecenie oprogramowania podczas wydruku paragonu, jak i ręczne użycie klucza.

Jak podłączyć szufladę kasową?

Otwarcie szuflady impulsem odbywa się za pośrednictwem drukarki paragonowej lub drukarki fiskalnej, urządzenia komputerowego. Połączenie odbywa się za pośrednictwem złącza RJ11 lub RJ12. Istnieje kilka modeli szuflad kasowych, których złącze jest wykonane pod interfejs RJ45 (Posiflex). RJ11 to powszechna nazwa używana nie tylko w odniesieniu do złącza 6-stykowego, ale także do złącza 4-stykowego. RJ12 - standardowa głowica telefonu (sześć rdzeni). Interfejs RJ12 obsługuje mikroprzełącznik, który może rejestrować numer otwarcia szuflady kasowej. Zasilanie to głównie 12 lub 24V, czasami występuje przy 6V.

Podłączenie szuflady na pieniądze do zwykłego komputera lub laptopa jest trudniejsze. Problem polega na tym, że PC nie ma specjalnego portu do podłączenia do szuflady. Aby zapewnić bezpośrednie połączenie, stosuje się różne dodatkowe adaptery. Dlatego jeśli dręczy Cię pytanie, jak podłączyć szufladę kasową do komputera, wystarczy podłączyć ją przez drukarkę paragonów POS.

Czasami kasa jest sprzedawana od razu z szufladą kasową. Ale w większości przypadków szuflada na pieniądze to peryferia i trzeba kupić jej osobno. Jeśli kasa jest przestarzała, możesz wyciągnąć szufladę kasową z kasy. Bardziej poprawne byłoby stwierdzenie, że szufladę kasową trzeba będzie odłączyć od kasy fiskalnej, odkręcić śruby i odłączyć przewody.

Ile kosztuje szuflada kasowa?

Teraz masz wyobrażenie, do czego służy szuflada kasowa i jakie typy szuflad kasowych istnieją. Na pytanie, ile kosztuje szuflada kasowa, można odpowiedzieć tylko poprzez nazwanie ramek, przeciętnie cena szuflady kasowej waha się od 40 do 80 USD.