CODEON NA allegro 1

0
 x 
Pusty koszyk

Co to jest wykrywacz walut? Jak nazywa się wykrywacz pieniędzy?

Wukrywacz walut lub banknotów to narzędzie techniczne, które pomaga zidentyfikować autentyczne banknoty, dlatego czasami nazywany jest wykrywaczem fałszywych pieniędzy. Montowany jest na boksach kasowych w sklepach lub aptekach lub na pulpicie operatora w bankach, kantorach, obiektach usługowych (restauracje, hotele, stacje paliw, laboratoria) oraz stanowi element wyposażenia POS. W niektórych przypadkach może być instalowany pod ladą, ale częściej umieszczany jest na blacie stołu lub na szufladzie kasowej.

Jak odróżnić prawdziwy banknot od fałszywego w przypadku braku maszynki do sprawdzania pieniędzy?

Elementy zabezpieczające banknoty dzielą się na czytelne maszynowo i czytelne dla człowieka. Elementy zabezpieczające czytelne dla człowieka są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim szukają elementów i oznaczeń obserwowanych w świetle przechodzącym. Takie rysunki nazywane są znakami wodnymi, składają się z wielu mikrootworów w banknocie, tworzących obrazy widoczne w świetle. Również doświadczeni kasjerzy wiedzą, jak szukać i gdzie znajdują się napisy wypukłe, które są wyraźnie rozróżnialne dotykiem. Następnie możesz sprawdzić prążki mory, które zmieniają kolor w zależności od kąta patrzenia, wykonane w kontrastowym kolorze. To już jest trudniejsze. Jeśli używasz lupy, możesz szukać mikrowzorów i napisów. Szkło powiększające pozwala również na zbadanie struktury papieru i farby, ochronnych włókien paska magnetycznego - ukrytej metalizowanej taśmy, z wielokrotnym powiększeniem. Ale porozrzucane na banknocie włókna świecące w promieniach UV można zobaczyć tylko za pomocą detektora banknotów.

Jak działa wykrywacz walut? Jakie są rodzaje detektorów banknotów?

1) Przyjrzyjmy się, czym są wykrywacze walut. Zacznijmy od prostego - z obudowy lub współczynnika kształtu. W zależności od formatu lub sposobu użytkowania, testery pieniędzy można podzielić na ręczne, przenośne wykrywacze walut i stacjonarne wykrywacze banknotów. Przenośne mają postać lampy UV i latarki i wykorzystują baterie jako źródło zasilania. Urządzenia stacjonarne zasilane są z sieci..

Dla najszybczego przyjmowania banknotów zwróć uwagę na wymiary testera pieniędzy. Kompaktowy wykrywacz walut zajmie mniej miejsca i będzie kosztował mniej, ale im większy obszar roboczy, tym większa możliwość sprawdzenia całych paczek banknotów „wachlarzem”.

2) Zgodnie z technologią stosowaną do sprawdzania autentyczności pieniędzy, urządzenia do weryfikacji banknotów można podzielić na:

Ultrafioletowe lub UV testery banknotów (UV)

Testery banknotów z promieniowaniem podczerwonym (IR)

Testery banknotów magnetyczne (MG)

Połączone testery banknotów

Testery UV przeprowadzają weryfikację poprzez wizualizację ochronnych włókien UV banknotów i znaków wodnych. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego włókna/paski zaczynają fluoryzować. Modele ultrafioletowych detektorów walut różnią się od siebie mocą lamp i mogą służyć do określania autentyczności nie tylko pieniędzy, ale także dokumentów, znaków akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe.

W polskich banknotach „świecą” w promieniach UV włókna oraz oznaczenia serii i numeracji. Dolary amerykańskie (banknoty USD) mają specjalny pasek ochronny, który jest umieszczany wewnątrz banknotu.

Testery banknotów z wykorzystaniem podczerwieni poprez czujniki IR kontrolują elementy naniesione za pomocą farb metamerycznych IR. Jak działa tester IR? Odbite od banknotów promienie przechodzi przez filtr światła, a obraz jest wyświetlany na ekranie, gdzie operator ocenia obecność niewidocznych znaków za pomocą prostej oceny wizualnej. Jednocześnie obraz na wyświetlaczu jest wyraźny i jasny, a oczy operatora nie męczą się w ciągu dnia, nawet podczas oglądania dużej ilości banknotów.

Warto również wspomnieć, że czujki podczerwieni mogą wykonywać detekcję antystokesowską. Niektóre banknoty są znakowane specjalną farbą, tzw. luminescencją antystokesowską. Po naświetleniu światłem podczerwonym o długości fali 960-980 nm, luminofory antystokesowskie zamieniają energię w widzialną poświatę, zmieniając kolor. W przeciwieństwie do tagów IR lub UV, gdy wystarczy określić ich obecność, Anti-Stokes jest wyświetlany jako określony kolor widmowy (czerwony lub zielony).

Testery magnetyczne sprawdzają banknoty na obecność atramentu magnetycznego z dodatkami ferromagnetycznymi. Powszechnym elementem zabezpieczającym banknoty i banknoty wartościowe są atramenty magnetyczne zawierające dodatki ferromagnetyczne. Niektórzy producenci wdrożyli w swoich urządzeniach kontrolę magnetyczną do sprawdzania pieniędzy za pomocą zewnętrznego czujnika ze wskaźnikiem świetlnym i dźwiękowym.

Wykrywacze banknotów kombinowane wykorzystują wszystkie powyższe technologie, a często również podświetlenie dolne do sprawdzania znaków wodnych pod światło, tzw. „białe światło”. Często są też wyposażone w skalę do porównywania rozmiarów banknotów i mają na korpusie szkło powiększające.

3) Testery banknotów dzielą się również na:

Automatyczne i sterowane.

Sterowane testery wymagają bezpośredniego udziału osoby, która ustala autentyczność waluty.

Automatyczne wykrywacze walut samodzielnie weryfikują fałszywe banknoty, operator nie musi ich badać.

Jak działa sprawdzanie banknotów i automatyczne urządzenie do weryfikacji autentyczności banknotów?

Tester pieniędzy automatyczny sprawdza jednorazowo jeden banknot (w przeciwieństwie do liczarek banknotów z funkcją sprawdzania). Banknot musi być podawany przez operatora, a urządzenie pobiera gotówkę za pomocą mechanizmu rolkowego. Wbudowane czujniki skanują banknot. Po zebraniu w procesorze informacji ze wszystkich czujników, detektor podejmuje decyzję – banknot fałszywy lub autentyczny, a następnie urządzenie wydaje wniosek o autentyczności waluty za pomocą wskaźnika LED, sygnału dźwiękowego lub odpowiedniego kodu i tekstu błąd na ekranie, w zależności od modelu.

Przydatne będą również następujące funkcje: bateria do samodzielnej pracy, automatyczne wyłączanie w celu oszczędzania energii, automatyczne włączanie, gdy banknot zostanie wniesiony w obszar pokrycia, sygnalizacja świetlna i dźwiękowa w przypadku wykrycia fałszerstwa w przypadku modeli automatycznych.

Bardziej zaawansowane i zautomatyzowane procesy weryfikacji autentyczności pieniędzy na liczarkach banknotów z funkcją sprawdzania banknotów. Dzięki instalacji sprzętu bankowego do liczenia, praca jest znacznie przyspieszona, ponieważ następuje kontrola i przeliczenie w paczkach, a błędy spowodowane wpływem czynnika ludzkiego są eliminowane.

Ile kosztuje wykrywacz waluty?

Możesz kupić tani wykrywacz walut UV za 4-5 dolarów. Takie urządzenia nazywane są lampą do wykrywania walut lub lampą do sprawdzania pieniędzy. Jednak opinie klientów na temat przenośnego wykrywacza banknotów Mercury DL-01 wskazują, że takie urządzenia potrzebują ciemności, ponieważ w jasnym świetle bardzo trudno jest dostrzec elementy zabezpieczenia widoczne w świetle UV.

Przy zastosowaniu mocniejszych lamp UV zwiększa się skuteczność testu. Dzięki swojej konstrukcji ultrafioletowa latarka LED, zwana również mobilnym wykrywaczem walut zasilanym bateryjnie, pozwala na skupienie wiązki światła na określonym obszarze banknotu. Taki przenośny ręczny wykrywacz waluty ultrafioletowej będzie kosztował od 15 USD.

Znacznie łatwiej jest zobaczyć znaki UV na stacjonarnych urządzeniach do sprawdzania autentyczności banknotów UV, które są umieszczone pod lub na stole. Kompaktowy detektor waluty ultrafioletowej kosztuje od 20 USD.

Za 20 dolarów USA można kupić dla pracy w sklepie, kiosku, kawiarni wykrywacz walut z najprostszą detekcją UV, który dobrze sprawdza się dla walut, dobrze zabezpieczonych przez fluorescencję UV. Jeśli chodzi o sprawdzanie innych walut - bardziej zaawnsowane modele - wykrywacz walut na podczerwień, magnetyczny wykrywacz walut do kas, biur, przedsiębiorstw, supermarketów i hipermarketów będą kosztować znacznie więcej, około 300-400 USD.

Dla oddziałów bankowych i dużych przedsiębiorstw najbardziej opłacalnym rozwiązaniem byłby zakup liczarki pieniędzy z funkcją weryfikacji banknotów, która nie tylko sprawdzi autentyczność, ale również szybko policzy ilość banknotów. Nowoczesne liczarki do banknotów mogą sprawdzać autentyczność kilkoma parametrami, liczyć banknoty w paczkach pomieszanych według nominałów i sortować banknoty według nominałów. Budżetowe modele liczników pieniędzy będą kosztować 150-300 dolarów, bardziej zaawansowane modele liczarek banknotów można kupić za 500-700 dolarów USA.

Który wykrywacz walut jest lepszy?

Od Ciebie zależy, który tester pieniędzy jest lepszy, biorąc pod uwagę rodzaj sprawdzanych walut, ilość banknotów, wielkość miejsca pracy i budżet. Skontaktuj się z naszymi menedżerami, a podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiedni wykrywacz walut i jak z niego korzystać, a także jaki tester walut kupić do swoich potrzeb.