CODEON NA allegro 1

0
 x 
Pusty koszyk

Żyjemy w dobie technologii i nie wyobrażamy sobie już życia bez Internetu, telefonu komórkowego i kodu kreskowego. Kody kreskowe otaczają nas coraz częściej. Rozpoczęli swoją historię jako identyfikator produktu, który miał przyspieszyć proces sprzedaży, a obecnie prawie wszystkie produkty, które kupujemy, posiadają kody kreskowe. Znajdują się na paczkach kurierskich, aby śledzić ich lokalizację i potwierdzać ich odbiór. Wraz z pojawieniem się smartfonów z kamerami i kodów kreskowych rozpoczęło się masowe korzystanie z kodów kreskowych przez zwykłych użytkowników. Każdego dnia skanowanych jest ponad 6 miliardów kodów kreskowych. Stały się tak powszechną częścią naszego codziennego życia, że ​​trudno sobie wyobrazić, że ich nie było lub że mogłyby wyglądać inaczej.

barcodes retail

Kto wynalazł kod kreskowy?

Twórcami pierwszego kodu kreskowego są dwaj niezwykli naukowcy Joseph Woodland i Bernand Silver. Istnieje legenda, według której Bernand Silver usłyszał rozmowę prezesa firmy spożywczej z dziekanem Uniwersytetu na temat konieczności stworzenia systemu, który ułatwiłby identyfikację i odczytanie informacji o produkcie. Bernand podzielił się tym pomysłem z przyjacielem Josephem Woodlandem, a oni postanowili zająć się tą sprawą. Prób stworzenia kodu kreskowego było wiele, pierwsze kody kreskowe były okrągłe i wyglądały jak oko byka. Do stworzenia pierwszych kodów kreskowych użyto atramentu ultrafioletowego, który był dość drogi w przypadku masowej produkcji, a takie kody kreskowe szybko blakły.

bulls eye bar code

Pomysł stworzenia kodu kreskowego w nowoczesnej formie kresek wyszedł od Josepha Woodlanda na plaży na Florydzie. Rysował na piasku różne symbole alfabetu Morse'a i wydłużał je w kreski o różnej długości. Wpadł więc na pomysł, że w ten sposób można znakować towary. Patent na kod kreskowy został złożony 20 października 1949 roku przez Josepha Woodlanda i Bernanda Silvera. Wniosek uwzględniono dopiero 7 października 1952 r.

W 1951 roku Woodland i Silver przedstawili swój pomysł na kody kreskowe firmie IBM, która z kolei zainteresowała się wynalazkiem i przewidziała, że ​​w przyszłości będą w stanie opracować urządzenia do odczytu kodów kreskowych (skanery kodów kreskowych). W sumie patent na kod kreskowy został odsprzedany 2 razy, firmie Philco, a później firmie RCA. Joseph Woodland dostał pracę w IBM, gdzie przepracował 36 lat. Patent na kod kreskowy wygasł w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Bernard Silver zmarł w 1963 r., natomiast Joseph Woodland dożył 2012 r. i zmarł w wieku 91 lat. W 1992 roku Woodland otrzymał Narodowy Medal Technologii i Innowacji za opracowanie kodu kreskowego, a w 2011 roku Woodland i Silver zostali wprowadzeni do Galerii Sław Wynalazców.

Kiedy po raz pierwszy zastosowano kody kreskowe w supermarketach?

Historia automatyzacji procesu sprzedaży rozpoczęła się w 1932 roku, kiedy Wallace Flint zasugerował, że możliwy byłby zautomatyzowany system kasowy. Chociaż jego koncepcję uznano za niewykonalną, Flint przez całą swoją karierę nadal wspierał ideę automatycznych punktów kasowych. Flint został wiceprezesem Stowarzyszenia sieci handlowych 40 lat później i odegrał ważną rolę we wprowadzeniu automatyzacji sprzedaży.

Na początku lat 70. George Laurer, kolega Woodlanda z IBM, udoskonalił kod kreskowy w dzisiejszej postaci. Opracował znany czarno-biały prostokąt w oparciu o model Woodland-Silver.

W 1971 roku przedstawiciele branży spożywczej utworzyli komitet, którego zadaniem było opracowanie ogólnobranżowego standardu danych i wybór symboli kodów kreskowych, które sklepy zgodziłyby się zaakceptować. IBM zasugerował projekt Laurera. 3 kwietnia 1973 roku komisja wybrała symbol UPC (w oparciu o propozycję IBM) jako standard branżowy. Za wynalazcę U.P.C. uznawany jest George J. Laurer. Przeżył 94 lata.

Jaki pierwszy produkt został sprzedany przy użyciu kodu kreskowego?

Pierwszym przedmiotem sprzedanym po zeskanowaniu kodu kreskowego była guma do żucia Wrigley za 67 centów. Według GS1 US, amerykańskiego oddziału globalnej organizacji GS1, pierwszy skaner do kodów UPC został zainstalowany w supermarkecie w Troy w stanie Ohio w czerwcu 1974 roku. Do sprzedaży wykorzystano skaner PSC – Photographic Sciences Corporation https://en.wikipedia.org/wiki/PSC_Inc.

Kto wynalazł kod kreskowy?

Odpowiedź na pytanie, kto jest wynalazcą kodu kreskowego, zależy od tego, jaką symbolikę kodu kreskowego uważasz za najważniejszą.

inventors of barcode

Kiedy powstał kod kreskowy?

Za datę początkową kodu kreskowego można uznać kilka różnych dat.

Za datę powstania kodu kreskowego można uznać datę otrzymania patentu 7 października 1952 roku przez Josepha Woodlanda i Bernanda Silvera.

Za datę powstania kodu kreskowego można uznać 3 kwietnia 1973 r., kiedy to komisja wybrała symbol UPC George'a Laurera jako standard branżowy.

Albo możesz zaliczyć pierwsze użycie kodu kreskowego w supermarkecie w czerwcu 1974 roku jako datę powstania kodu kreskowego.

Skąd wziąć kod kreskowy?

Przygotowaliśmy na ten temat długi artykuł. W skrócie powiemy Ci, że na potrzeby wewnętrzne możesz wygenerować kod kreskowy online, korzystając z bezpłatnego generatora kodów kreskowych. A w przypadku towarów, które planujesz sprzedawać w sieci detalicznej, musisz skontaktować się z organizacją GS1. www.gs1.org.

Kto stworzył pierwszy skaner kodów kreskowych?

Z czasem technologia skanowania laserowego i pojawienie się mikroprocesora umożliwiły wprowadzenie kodu kreskowego. W 1969 roku firma Computer Identics opracowała pierwszy skaner laserowy helowo-neonowy o stałej pozycji.

avtor Svitlana