CODEON NA allegro 1

0
 x 
Pusty koszyk

Co to jest Kolektor danych (PDA)?

Kolektor danych (lub terminal danych) to mobilny minikomputer (niektóre modele wyglądają jak smartfon) z wbudowanym skanerem kodów kreskowych i często jest bezpieczniejszy niż urządzenia konsumenckie. Czasami terminal danych nazywają skanerem lub terminalem kodów kreskowych, czasami  terminalem mobilnym, czasami inwentaryzatorem.

„Na naszej stronie znajduje się artykuł 'Jak wybrać najlepszy kolektor danych?' Informacje zawarte w tym artykule przydadzą Ci się również, jeśli zdecydujesz się na zakup terminala kodów kreskowych.

Portable Data Terminal

Co znaczy śkrót PDA?

Portable Digital Assistent (PDA) – Palmtop (komputer podręczny), w języku angielskim.

Co to jest terminal radiowy?

Terminale radiowe - oryginalna nazwa pierwszych modeli kolektorów danych, ponieważ transmitowały one informacje kanałami radiowymi. Ta nazwa jest już przestarzała. Jednocześnie nadal często używa się nazwy terminale mobilne, chociaż wszystkie terminale są domyślnie mobilne.

Co może terminal danych?

Druga nazwa terminala danych to inwentaryzator. A głównym zadaniem wykonywanym na początku użytkowania była inwentaryzacja, jej przyspieszenie poprzez automatyzację. Pierwsze terminale batch lub terminale off-line gromadziły dane o towarach, a następnie przesyłały dane za pośrednictwem stacji komunikacyjno-ładującej. Później zaczęto wyposażać kolektory danych w moduły radiowe WiFi, Bluetooth, IrDA i używać go do przesyłania danych w czasie rzeczywistym oraz poprawiania dokładności danych dotyczących wysyłek lub przywozów towarów. Za pomocą kolektorów danych rozwiązywanych jest wiele zadań – w tym, śledzenie na wszystkich etapach produkcji czy logistyki. Terminale mobilne zaczęły wyglądać jak smartfony i zaczęto w nie wbudowywać kamery. Teraz z ich pomocą rejestrowana jest dostawa towaru i stan opakowania, a odbiorca potwierdza swoim podpisem odbiór. Nawiasem mówiąc, terminale są teraz wykorzystywane również do inwentaryzacji środków trwałych. A na naszej stronie znajduje się artykuł o tym „Podstawy inwentaryzacji środków trwałych z wykorzystaniem kolektorów danych”.

Czym są terminale danych?

W zależności od kształtu, kolektory danych można podzielić na dwa duże typy - terminale magazynowe w obudowie odpornej na wstrząsy i terminale w formacie smartfonu, które od dawna nazywane są handheldami, urządzeniami mobilnymi klasy EDA (Enterprise Digital Assistant - korporacyjny asystent cyfrowy). Ponadto, w zależności od formy, wyróżniają: terminale Brick lub Straight - standardową formę z wbudowanym w korpus skanerem kodów kreskowych; terminale Gun z chwytem pistoletowym, na którym znajduje się przycisk skanowania; terminale Rotate (głównie terminale Zebra) z obrotową głowicą skanującą. Zgodnie z systemem operacyjnym obecnie używane są kolektory Android i kolektory danych na Windows.

Klasa terminali danych obejmuje również urządzenia, które wykonują podobne zadania, ale różnią się wielkością i sposobem użytkowania urządzeń: naramienne terminale kodów kreskowych (mocowane do ramienia i sparowane ze skanerem pierścieniowym), terminale wózkowe (zamontowane na zamontowany na wózku widłowym lub innym transporcie i współpracują ze skanerem radiowym lub przewodowym czytnikem kodów kreskowych), mikro kioski (montowane na ścianie i używane częściej jako czytniki cen do sprawdzania cen, asortymentu).

Jaka jest różnica między skanerem a terminalem?

Czasami terminal danych nazywają skanerem. Podstawową różnicą między terminalem, a czytnikom kodów jest w tym, że przewodowy skaner kodów kreskowych lub bezprzewodowy skaner radiowy jest najprostszym urządzeniem, tylko odczytuje i dekoduje obraz oraz przesyła odczytane informacje do jednostki głównej (komputer, laptop, terminal POS) lub na serwer.

Jakie są najlepsze terminale kodów kreskowych?

Trudno tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszy terminal to ten, który najlepiej nadaje się do zadań i budżetu. Dlatego w naszym asortymencie znajdziesz nie tylko wiele nowych kolektorów danych od różnych producentów, od drogich po niedrogie chińskie. Ale oferujemy również używane terminale danych z gwarancją. Przeprowadzamy zakup terminali, a nasze centrum serwisowe prowadzi przygotowanie przedsprzedażowe wszelkich używanych urządzeń (czy to używane drukarki etykiet, czy używane wagi etykietujące).Jednocześnie, jeśli zdecydujesz się na zakup kolektora danych od nas otrzymasz oprogramowanie do terminala za darmo. I oczywiście nasze porady i wsparcie.

Jakie są popularne marki terminali mobilnych?

Zapewne zadając zapytanie „najlepsza marka terminali danych” natrafisz na informacje o terminalach Zebra (dawniej Motorola, Symbol), terminalach mobilnych Point Mobile czy Honeywell, ale co roku pojawiają się nowi gracze, dochodzi fuzje i przejęcia firm. Przygotowaliśmy artykuł ‘Przegląd producentów terminali danych’, w którym szczegółowo przeanalizowaliśmy marki terminali danych w Polsce.

Jak pracować ze kolektorem danych?

Interfejs terminala kodów kreskowych jest bardzo dobrze znany użytkownikowi, ponieważ ma znane wszystkim systemy operacyjne Android lub Windows. Pamiętaj jednak, że podobnie jak komputer lub laptop, nie możesz obejść się bez systemu operacyjnego i programu do czytania - będziesz musiał kupić oprogramowanie do inwentaryzacji, przyjęcia i wydania towarów. Wybierz oprogramowanie zgodnie ze swoimi potrzebami, a my dostarczymy Ci terminal do testów. Jako dystrybutor Point Mobile promujemy tę markę, ale chętnie dostarczymy sprzęt innych marek.

Mamy duży artykuł na temat korzystania z mobilnych terminali danych, sprawdź go, aby dowiedzieć się więcej o korzystaniu z kolektorów danych.

Jak wykorzystać kolektor danych w magazynie?

Proces korzystania z terminala kodów kreskowych jest bardzo prosty. Skaner kodów kreskowych wbudowany w terminal emituje kropkę lub linię skanowania, zwykle czerwoną lub zieloną. Musisz wycelować w kod kreskowy i nacisnąć przycisk skanowania.

Przycisk skanowania zwykle znajduje się na uchwycie, na środku górnego panelu obudowy lub po bokach i nie jest trudno zeskanować kody kreskowe. Najprawdopodobniej ważniejsze jest upewnienie się, że funkcjonalność wybranego oprogramowania dla terminala obejmuje wszystkie zadania.

Ile kosztuje terminal danych?

Cena kolektora danych jest bardzo zróżnicowana w zależności od kształtu, stopnia odporności obudowy na uderzenia, jakości wykonania i marki producenta. Przy ograniczonym budżecie oferujemy zarówno niedrogie chińskie terminale mobilne MiraPro, jak i używane terminale kodów kreskowych, a nawet kolektory danych wycofane z produkcji.

Czy można tymczasowo wypożyczyć kolektory danych?

Tak, jeśli potrzebujesz terminal magazynowy tylko do inwentaryzacji lub na czas trwania targów, skontaktuj się z nami. Wypożyczamy terminale danych, tak jak i wypożyczamy drukarki etykiet.

Nawiasem mówiąc, wypożyczamy również skanery kodów kreskowych oraz oferujemy oprogramowanie do rejestracji uczęstników na wydarzenie (konferencję, targi, seminarium).