CODEON NA allegro 1

0
 x 
Pusty koszyk

Decydując się na zakup drukarki etykiet warto również zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które pomogą przyspieszyć, ułatwić i poprawić ergonomię pracy z etykietami. Czym jest dyspenser, nawijak i przewijacz w drukarkach etykiet Zebra i jak to działa?

Labelmate

W większości przypadków drukarki kodów kreskowych są przeznaczone do zastosowań komercyjnych (biurkowe drukarki etykiet) i zastosowań przemysłowych (przemysłowe drukarki kodów kreskowych). Dużo i często na nich drukujemy. Z tego powodu drukarka do etykiet musi być przygotowana do ciągłej i wydajnej pracy. Podczas pracy z etykietami przydatne są również dodatkowe akcesoria, które przyspieszają i zwiększają wydajność zadań. Należą do nich dyspenser, nawijak i przewijacz etykiet.

O czym przeczytasz w tym artykule?

• Obcinak etykiet do drukarek etykiet

• Dyspenser do etykiet samoprzylepnych

• Zewnętrzna nawijarka etykiet

• Wewnętrzna przewijacz etykiet

• Zewnętrzny odwijak etykiet (uchwyt rolki)

Obcinak etykiet do drukarek kodów kreskowych

Co to jest obcinak etykiet i do czego służy? Jest to najbardziej podstawowa funkcja, która jest potrzebna do odcinania zadrukowanego materiału etykiety. Jest to wygodne, ponieważ nie musisz samodzielnie odrywać gotowej etykiety, ryzykując rozerwanie materiału. Jeśli nawet najtańsze drukarki paragonów można czasem znaleźć bez obcinaka, to prawie niemożliwe jest znalezienie drukarki etykiet bez obcinaka.

Obcinaki są typu gilotynowego i rotacyjnego. Obcinarka rotacyjna najlepiej nadaje się do etykiet nylonowych lub satynowych, ponieważ podczas cięcia materiału metki odzieżowej konieczne jest uszczelnienie i dokładne odcięcie krawędzi w celu długotrwałego przechowywania metki.

Dyspenser (separator) etykiet samoprzylepnych do drukarek kodów kreskowych

W przypadku etykiet praca nie kończy się na samym wydruku. W kolejnym etapie etykieta samoprzylepna jest odrywana i naklejana na konkretny produkt lub towar. Te pozornie krótkotrwałe procesy mogą znacznie wydłużyć czas spędzony. Wyobraź sobie sytuację, w której magazynier/pakowacz musi zapakować kilkaset przedmiotów. Każdy z nich musi być opatrzony odpowiednią etykietą samoprzylepną. W takiej sytuacji należy każdorazowo usunąć-oddzielić ręcznie dolną warstwę (tzw. podłoże) i może to prowadzić do bardzo znacznych opóźnień czasowych.

Bardzo często zachodzi konieczność naklejania zadrukowanych etykiet na konkretne opakowania w dużych ilościach (całe rolki). Rozwiązanie takich problemów ułatwia tzw. dyspenser etykiet samoprzylepnych. Co to jest dyspenser? Jest to separator etykiet samoprzylepnych od podłoża. Dyspenser może być wbudowany w drukarkę lub może funkcjonować jako samodzielne urządzenie. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie już odseparowanych etykiet, które można nakleić na opakowanie. W ten sposób operator opakowania może natychmiast oznaczyć produkt.

Dyspensery przystosowane są do pracy z rolkami o różnych rozmiarach: od najmniejszych po duże etykiety przemysłowe. Bardzo często są one również wyposażone w fotokomórki, które automatycznie wykrywają przerwy między kolejnymi wysuwanymi etykietami, zapewniając w ten sposób ich optymalne podawanie.

Dyspensery dostępne są w dwóch wersjach: ręcznej lub automatycznej. Są zwykle używane do:

• znakowanie opakowań łączonych

• znakowanie towarów i produktów

• oznakowanie przesyłek kurierskich/pocztowych

Planując zakup dyspensera należy zwrócić uwagę na poniższe parametry.

• prędkość podawania etykiet

• szerokość rolek, które można umieścić w dyspenserze

• rodzaj serwisowanych materiałów

• źródło zasilania

Nawijak etykiet/przewijarka (odwijak) do drukarek kodów kreskowych

Działanie dyspensera etykiet nie byłoby możliwe bez nawijarki etykiet. Co to jest nawijak/przewijarka etykiet? Jest to urządzenie, którego zadaniem jest nawijanie wychodzących z drukarki etykiet na rolkę. Przygotowuje to rolkę etykiet, które można umieścić w dyspenserze. Ponadto nawijarki współpracują z dyspenserami wbudowanymi w drukarki: podczas gdy etykieta jest odklejana i przekazywana operatorowi do pobrania, podkład jest automatycznie odwijany. Ta operacja zapewnia porządek w miejscu pracy i oszczędza czas na sprzątanie po wydrukowaniu. W przypadku drukowania wysokonakładowego to akcesorium pomaga zaoszczędzić czas i utrzymać porządek w miejscu pracy.

Nawijarki automatyczne różnią się głównie średnicą rolek. W zależności od modelu rozróżniamy również nawijarki wewnętrzne i zewnętrzne.

Wewnętrzne nawijarki do drukarek etykiet to elementy, które można kupić i przymocować do określonego modelu drukarki kodów kreskowych.

Nawijarki zewnętrzne są standardowo stosowane w przemyśle. Ten sprzęt można kupić osobno i można go używać z różnymi modelami drukarek. Czasami można kupić przewijarkę nawet do używanych drukarek etykiet.

Planując zakup nawijarki należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

• Możliwość regulacji średnicy rdzenia/tuleja

• regulacja prędkości nawijania

• możliwość zmiany kierunku działania urządzenia

• możliwość przełączania zasilania

Z uwagi na to, że tego typu akcesoria są zazwyczaj przeznaczone do pracy ciągłej, warto zainwestować w trwały i niezawodny model znanego producenta, jakim są drukarki termiczne Zebra i akcesoria.

Wewnętrzna przewijarka etykiet

Wewnątrz drukarki zainstalowano nawijarkę wewnętrzną, która nawija podkład etykiety w rolkę. Niedostępna dla standardowych drukarek biurkowych, używana w modelach komercyjnych i przemysłowych.

Zewnętrzny odwijak etykiet (uchwyt rolki)

Używany, gdy rolka etykiet nie mieści się w drukarce. Często używany do etykiet o średnicy do 260 mm - ponieważ rolka tego rozmiaru nie może być zainstalowana bezpośrednio w drukarce. W tym celu na odwijak zakładana jest rolka z etykietą, sam materiał jest wprowadzany do drukarki, a po kalibracji następuje wydruk. Uchwyt rolki jest łatwy w montażu i instalacji za drukarką. Nie wymaga zasilania sieciowego.

Wypożyczamy drukarki etykiet, ale akcesoria (z wyjątkiem obcinaka) są zbyt specyficzne, aby je wypożyczyć.