CODEON NA allegro 1

0
 x 
Pusty koszyk

Co to jest drukarka kart?

Drukarka do kart plastikowych to specjalistyczne urządzenie drukujące, które pozwala w łatwy sposób tworzyć spersonalizowane karty z zakodowanymi lub wydrukowanymi indywidualnymi informacjami (nazwisko, imię, indywidualny numer, adres, daty, nazwa firmy, kod kreskowy). Są to przede wszystkim karty klubowe/członkowskie, karty lojalnościowe, karty dostępu/przepustki, karnety, dowody osobiste, identyfikatory, legitymacje studenckie, karty ubezpieczeniowe lub bonusowe.

Jak drukować karty plastikowe?

Drukarka kart nanosi informacje na różne rodzaje kart - karty plastikowe z PVC, karty z paskiem magnetycznym i karty inteligentne (zwykle o wymiarach 86x54 mm). Plastikowe karty PCV są często oznaczane kodem kreskowym, który jest odczytywany przez skaner kodów kreskowych. Karty magnetyczne posiadają charakterystyczny czarny pasek i w celu ich odczytania konieczne jest przeciągnięcie karty przez czytnik kart z paskiem magnetycznym. Elektroniczne karty chipowe zawierają elektroniczny chip bezstykowy, który służy do obsługi systemu kontroli dostępu. Karty inteligentne są najczęściej używane w organizacjach i przedsiębiorstwach do kontroli dostępu lub godzin pracy, w którym to przypadku nazywane są drukarkami plastikowych identyfikatorów.

Jak działa drukarka kart plastikowych?

Mechanizm działania drukarki kart zależy od technologii druku – termotransfer/sublimacja lub retransfer. Odpowiedź na pytania „Jak nanieść wzór na plastik?” oraz „Jakie materiały eksploatacyjne muszę kupić oprócz samych kart?” również zależy od technologii.

Jakie drukarki mogą drukować na plastiku?

Prostą odpowiedzią jest: drukarka do kart sublimacyjna i drukarka kart retransferowa.

Dzięki technologii termosublimacji druk bezpośredni odbywa się bezpośrednio na karcie plastikowej (DTC - Direct-to-Card), specjalny ribbon (taśma termotransferowa) jest przeciągany pomiędzy głowicę termiczną a kartą. Ribbon umieszczony w wygodnej plastikowej obudowie nazywany jest kartridżem. Pod wpływem wysokiej temperatury pigment zawarty w taśmie zostaje przeniesiony na powierzchnię karty (tak samo jak w drukarkach etykiet termotransferowych). Zazwyczaj drukarki sublimacyjne mogą drukować z rozdzielczością 300 dpi, co daje bardzo szczegółowe obrazy i wyraźny tekst.

Przy użyciu taśmy monochromatycznej druk odbywa się w jednym kolorze, nie tylko czarnym, ale także czerwonym, niebieskim, zielonym, srebrnym, złotym. Drukując na taśmie wielokolorowej można uzyskać różne kolory i odcienie, mieszając różne kolory w ściśle określonej kolejności (YMC: Y - żółty, M - czerwony i C - niebieski, YMCK: Y - żółty, M - purpurowy, C - niebieski i K - czarny ) do 16 milionów odcieni! W celu zabezpieczenia naniesionych informacji przed przetarciem i uszkodzeniem stosowana jest taśma YMCKO, której ostatnią warstwą jest przezroczysta powłoka - laminat.

Technologia sublimacji wymaga idealnie płaskiej powierzchni karty, ponieważ proces druku bezpośredniego opiera się na bezpośrednim kontakcie głowicy drukującej z powierzchnią nośnika. Często ze względu na nierówności warstwy wierzchniej, nierówności na karcie (karty z paskiem magnetycznym lub chipem, grube karty proxy (HID, Em Marine), karty ABS i poliestrowe) druk sublimacyjny nie może zapewnić dużej intensywności i jednolitości koloru. Jest jeszcze jedno ograniczenie związane z metodą termotransferu - obraz nie zakrywa całkowicie karty, występują małe, 1-2 mm krawędzie (edge-to-edge), a następnie stosuje się drukarki kart z technologią druku retransferowego.

Drukarka retransferowe drukuje metodą podwójnego transferu w dwóch etapach. Najpierw głowica termiczna nanosi obraz bezpośrednio na cienką przezroczystą folię retransferową, a następnie pod wpływem nagrzewania i nacisku obraz/folię nakłada się na kartę. Wydłuża to żywotność głowicy termicznej i gwarantuje długą żywotność obrazu oraz wysoką jakość nadruku na całej powierzchni bez krawędzi i obramowań (over the edge), ponieważ drukowany obraz znajduje się pod przezroczystą folią, jak wewnątrz karty.

Jaką drukarkę kart wybrać - jednostronną czy dwustronną?

Decydując się na technologię druku, wybierając drukarkę termotransferową/sublimacyjną lub retransferową należy zdecydować, czy potrzebna jest nam funkcja druku dwustronnego. Drukarka do kart może drukować z jednej strony karty, a następnie z drugiej strony lub z obu stron JEDNOCZEŚNIE. Drukarka jednostronna może drukować po obu stronach karty, ale musisz odwrócić kartę i wydrukować drugą stronę. Drukarka dwustronna (czasami nazywana dupleksem) umożliwia drukowanie różnych danych po obu stronach w tym samym czasie iw różnych trybach kolorów. Jeśli wybrany model jest wyposażony w automatyczny podajnik (od 25 do 500 kart), przyspiesza to również proces drukowania. Pojemność tacy podajnika jest ważna — zwłaszcza jeśli zamierzasz drukować w dużych partiach i nie chcesz tracić czasu na ciągłe resetowanie sprzętu. Drukarki jednostronne i dwustronne różnią się w zasadzie szybkością druku i ceną. Drukarki dwustronne drukują szybciej i kosztują więcej. Szybkość drukowania jest zwykle określana w specyfikacjach osobno dla kart monochromatycznych i pełnokolorowych. Na przykład - do 120 kart z kolorowym nadrukiem i do 500 kart monochromatycznych na godzinę.

Legitymacja szkolna jak wyrobić?

Legitymacje szkolne mogą być wydawane w dotychczasowej formie tylko do 12.07.2024 r. Po tej dacie każda nowowydana legitymacja ma mieć format karty plastikowej – dotychczas nazywanej e-legitymacją. Istnieją dwie możliwości wykonania legitymacji szkolnych plastikowych. Możesz kupić drukarkę do legitymacji szkolnych lub ją wypożyczyć.

Jakie jest maksymalne obciążenie i klasa drukarek kart?

Wybierając urządzenie do drukowania kart, należy wziąć pod uwagę, jaki maksymalny nakład zostanie na nim wydrukowany - liczba wydruków kart rocznie i na raz.

• Drukarki kart biurowe lub podstawowe — drukowanie do 1000 kart rocznie lub 100 kart jednocześnie

• Półprzemysłowe lub średniej klasy drukarki kart — drukowanie do 15 000 kart rocznie lub 500 kart jednocześnie

• Wysokowydajne przemysłowe drukarki kart premium — drukowanie ponad 10 000 kart rocznie lub ponad 500 kart jednocześnie.

Jaki rodzaj połączenia/transferu danych będzie potrzebny?

Do bezpośredniego podłączenia drukarki do urządzenia sterującego (laptop, komputer, system POS) najczęściej stosuje się drukarki kart USB. Możliwe jest również dokupienie drukarek z kablem Ethernet, inne umożliwiają połączenie przez Wi-Fi lub Bluetooth.

Ile kosztuje drukarka kart?

Cena drukarki do kart waha się od 600-800 USD do 3000-5000 USD. Oprócz technologii druku, marki (na popularne drukarki kart zebra cena jest wyższa), klasy drukarki do kart (początkowa lub premium), druku jednostronnego lub dwustronnego, cena drukarki kart plastikowych waha się znacznie nawet w ramach jednego modelu, w zależności od wybranych opcji - obecność laminatora lub enkodera pasków magnetycznych, możliwość kodowania kart chipowych i inne.

Opcje - laminowanie kart

Aby chronić drukowane karty przed uszkodzeniem, ścieraniem i zużyciem, można zastosować moduł do laminowania kart. Moduł ten posiada kilka specjalnych rolek do drukowania, które są podgrzewane do temperatury powyżej 150 stopni, a poprzez podgrzewanie laminator jest połączony z plastikową kartą. Oprócz wbudowanego modułu laminującego w drukarce, będziesz musiał zakupić kasetę z materiałem do laminowania. Laminowanie może być jednostronne lub dwustronne. W celu zabezpieczenia przed fałszowaniem kart lub jako dodatkowe zabezpieczenie stosuje się szczególnie trwałą powłokę - folię poliestrową lub lakierniczą.

Do czego służą zestawy do czyszczenia?

Podczas drukowania kart plastikowych drukarka wytwarza pewną ilość kurzu i brudu, co później może wpłynąć na jakość, szybkość i trwałość wydawanych kart. Aby uniknąć takich sytuacji, każdy producent drukarek kart produkuje specjalny zestaw do czyszczenia drukarki. Np. ołówek do czyszczenia - jego materiał jest nasączony alkoholem, konieczne jest usunięcie brudu i atramentu z termicznej głowicy drukującej. Karty samoprzylepne służą również do czyszczenia laminatorów, modułu kodowania magnetycznego itp. Opcjonalnie można dokupić rolki czyszczące, które są używane wewnątrz drukarki do natychmiastowego czyszczenia z kurzu i brudu.